Gwarantem zdrowego uśmiechu są zabiegi profilaktyczne. Zapobiegają powstawaniu chorób zębów i dziąseł.
Możemy je realizować zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie stomatologicznym.

Profilaktyka domowa opiera się na utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Składa się na to regularne:
1. szczotkowanie zębów
2. używanie dodatkowych przyborów higienicznych
3. wdrożenie zaleceń dietetycznych.

Szczotkować zęby należy minimum dwa razy dziennie, przez co najmniej 2 minuty, pamiętając o zrównoważonej sile nacisku, tak aby nie uszkodzić dziąseł i powierzchni zębów. Pasta, zalecona przez lekarza, powinna zawierać w swoim składzie fluor.

Codzienne stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych jest obowiązkowe.
Do przestrzeni międzyzębowych: szczoteczek międzyzębowych, taśmowych nici dentystycznych, szczoteczek jednopęczkowych. Do oczyszczania powierzchni języka: tarek lub gumek do ściągania nalotu, który może powodować przykry zapach z ust oraz stanowić rezerwuar bakterii (aż 90% bakterii jamy ustnej znajduje się właśnie na powierzchni języka!).

Na koniec warto pamiętać o przepłukaniu ust odpowiednim płynem bez alkoholu. Dotrze on w miejsca niedostępne dla pozostałych przyborów, a jego wszechstronne działanie (np. przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zmniejszające nadwrażliwość), spotęguje efekt leczniczy.


Jeśli masz dużą skłonność do próchnicy – zwróć uwagę na swoją dietę. Sposób naszego odżywiania ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na stan jamy ustnej. Poniżej kilka porad dotyczących tego, co i jak jeść, mając na uwadze zdrowy uśmiech.

1

Ograniczaj spożywanie słodyczy, słodkich owoców i produktów bogatych w skrobię. Pokarmy zawierające cukry przyklejają się do powierzchni zębów i są zdecydowanie trudniej usuwalne przez ślinę. Sprzyjają akumulacji bakterii, równocześnie stanowiąc dla nich pożywienie. Efektem przemiany cukrów przez bakterie są kwasy, które rozpuszczają powierzchnię szkliwa, powodując próchnicę.

UWAGA! Jeśli nie masz pod ręką szczoteczki do zębów, przepłucz usta wodą, która obniży stężenie cukrów w Twojej ślinie.

Czy wiesz, że takie produkty jak np. surowa marchewka, kalarepa czy jabłko oczyszczają mechanicznie powierzchnię Twoich zębów? Zdrowe i skuteczne! Jednak pamiętaj – są dodatkiem, nie zamiennikiem szczotkowania.

2

3

Modne picie wody z cytryną lub innych napojów bogatych w kwasy owocowe może powodować erozję szkliwa. Przez pierwsze 30 minut po ich spożyciu nie szczotkuj zębów, lecz napij się wody. Dzięki temu kwasy ulegną rozcieńczeniu, a szkliwo pozostanie bezpieczne.

Nie podjadaj między posiłkami, przez to resztki jedzenia bez przerwy są obecne na Twoich zębach.
Dla najmłodszych proponujemy skandynawski model jedzenia słodyczy. Tak zwane „słodkie soboty” to alternatywa do całotygodniowej podaży cukrów, badania naukowe donoszą że jednorazowe dostarczenie słodyczy, nawet w większych ilościach, jest zdrowsze dla uzębienia niż codzienne ich spożywanie.

4


Zabiegi profilaktyczne realizowane w naszym gabinecie:

Indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej


Podczas konsultacji poznasz techniki szczotkowania zębów, które zostaną zaprezentowane na fantomie uzębienia oraz arsenał dodatkowych przyborów higienicznych kluczowych w codziennej pielęgnacji.

Fluoryzacja


Jest to zabieg znoszący nadwrażliwość zębów oraz obniżający podatność szkliwa na działanie kwasów. W przypadku małych zmian próchnicowych, które nie przekraczają granicy szkliwno-zębinowej – fluoryzacja zatrzyma dalszy rozwój próchnicy.

Lakowanie


Lakowanie bruzd świeżo wyrzniętych zębów jest dedykowane dzieciom. Zabieg lakowania stosowany jest na krótko po pojawieniu się zęba stałego, zwykle pierwszych stałych trzonowców, dlatego należy zgłosić się na wizytę kontrolną z dzieckiem około 6 roku życia. Lekarz podczas wizyty zabezpiecza powierzchnie nowego zęba przed próchnicą. Zabieg ten nie wiąże się z używaniem wierteł i jest całkowicie bezbolesny.